Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/aktualitates1/koknese_notiks_seminars_par_seno_svetvietu_apsaimniekosanu
Drukas datums: 23:03:27 05.07.2020

Koknesē notiks seminārs par seno svētvietu apsaimniekošanu22.05.2012

Otrdien, 5. jūnijā pulksten 9 Kokneses novadā, viesnīcas „Orinoko”, kas atrodas gleznainā vietā, Daugavas labajā krastā, konferenču zālē notiks Zemgales Plānošanas reģiona ( ZPR) rīkotais seminārs ar pieredzes apmaiņu par seno svētvietu apsaimniekošanu Latvijā, Igaunijā un Zviedrijā. Seminārā aicināti piedalīties pašvaldību darbinieki, bet it īpaši plānotāji, kā arī seno svētvietu zemes īpašnieki, novadpētnieki, tūrisma speciālisti un citi interesenti.

Semināra mērķis ir tā dalībniekiem sniegt jaunu informāciju un zināšanas par tautas kultūrvēstures svarīgas komponentes – dabā sastopamo seno svētvietu – akmeņu, avotu, alu, koku, kalnu un pakalnu, kā arī citu līdzīga rakstura objektu aizsardzību atbilstīgi nacionālā līmeņa likumdošanai, ilgtspējīgu apsaimniekošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm. Turklāt semināru zemgalieši organizē laikā, kad kulmināciju sasniegusi Centrālās Baltijas jūras reģiona INTERREG IVA programmas atbalstītā projekta „Senās kulta vietas – nozīmīgs vides un kopēju identitāti veicinošs elements Baltijas jūras reģionā” ieviešana. Tieši patlaban Rīgas, Kurzemes, Vidzemes un Zemgales plānošanas reģionā beidzas pērnajā gadā ekspedīciju laikā apzināto seno svētvietu apsaimniekošanas stratēģijas izstrāde, top brošūra un tūrisma karte ar parauga maršrutiem, ietverot katrā reģionā nozīmīgākās, ceļojumu galamērķim piemērotākās svētvietas un to apkaimē esošos citus populārākos apskates objektus, tiek domāts par informatīvo zīmju un stendu izgatavošanu un izvietošanu, kā arī par grāmatas „Senās kulta vietas Zemgalē” izdošanu.

Tāpēc semināra dalībniekiem būs interesanti dzirdēt projekta ārzemju partneru – Igaunijas un Zviedrijas ekspertu stāstījumu par viņu valstīs uzkrāto pieredzi šāda tipa kultūrvēsturiskā mantojuma apsaimniekošanā un aizsardzībā, tai atbilstīgo likumdošanas bāzi, kā arī pašmāju ekspertu vēstījumu par seno svētvietu klasifikāciju un atsevišķu kulta objektu iekļaušanu tūrisma apritē, tostarp Zemgalē. Tiesa, no ekspedīcijās iegūtās informācijas izriet, ka Zemgalē visvairāk ar leģendām un teikām apvīti kulta objekti atrodas Aizkraukles un Jēkabpils, tostarp Sēlijas pusē, bet mazāk centrālajā daļā – Dobeles, Bauskas un Jelgavas apkaimē. Tā, piemēram, Jēkabpils novadā, Zasas parkā vien apskatāma ievērības vērta latviešu teiku varoņu plejāde – Vilkaču koks, Velna akmens, Raganas koks un Svētais avots. Īpašs ir stāsts par Zasas Velna akmeni, kurā, līdzīgi kā citos upura akmeņos, ir cilvēka roku izdobta bedrīte un gropīte, kur notecēt šķidrumam. Vieni runā, ka uz minētā akmens ir upurēti dzīvnieki un pa gropīti tecinātas asinis, citi atkal uzskata, ka iedobē liets tīrs ūdens, bet teika vēstī, ka akmeni šurp no Linaites atnesis pats velns, jo vēlējies nosprostot Zasas upīti. Taču no tā nekas nav sanācis, jo nodziedājuši rīta gaiļi, bet akmens te tā arī palicis.

Dalība seminārā jāpiesaka projekta Zemgales koordinatorei Lindai Šarķei – Fedjajevai E-pastā: linda.sarke@zpr.gov.lv, vai pa tālruni 63021250.

Zemgales Plānošanas reģiona informācija

Juris Kālis,

ZPR speciālists.

Tālrunis 63028085, 29144960.

3.05.2012.