Lapas karte
AA+A++
A AAA
aizkraukles novads jaunumi

Iršu pagastā viesojas NBS Gaisa spēku un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas karavīri

04.06.2019

di3_2.jpgŠogad jau astoto reizi visā Latvijā no 27. maija līdz 2. jūnijam starptautiskā projekta "NowWeMOVE" ietvaros norisinājās Latvijas Veselības nedēļa 2019.  Iršu pagasta pārvalde sadarbībā ar Ģimenes atbalsta centru "Dzeguzīte", Pērses sākumskolu un Iršu pagasta bibliotēku, popularizējot veselīgu un aktīvu dzīvesveidu, Latvijas veselības nedēļā Iršu pagastā piedāvāja aizraujošus pasākumus bērniem un pieaugušajiem. Vērienīgākais pasākums notika 31. maijā Iršu stadionā, kur Nacionālie bruņoto spēku (NBS) Gaisa spēku karavīri un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas karavīri no Itālijas, Slovākijas un Spānijas demonstrēja militāro tehniku, iepazīstināja ar ekipējuma izstādi, kā arī aicināja bērnus un jauniešus piedalīties militārajās stafetēs.

Pasākumā ar savu klātbūtni pagodināja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP), novēlot pasākuma dalībniekiem uzzināt daudz jauna par NBS Gaisa spēkiem. Pirmo reizi Iršos viesojās Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku komandieris pulkvedis Aivars Mežors, bet Gaisa spēku kapelāns kapteinis Ruslans Markēvičs un labdarības projekta "Dzeguzīte" vadītāja, Gaisa spēku štāba virsseržante Vija Krūma jau ir kļuvuši par sirsnīgi gaidītiem draugiem Ģimenes atbalsta centrā "Dzeguzīte".

"Gaisa spēku dalība Latvijas veselības nedēļā un Starptautiskajai bērnu aizsardzības dienai veltītajā pasākumā Iršos ir daļa no labdarības projekta "Dzeguzīte". Gaisa spēku labdarības projekts tika uzsākts 2017.gada 24.novembrī, lai palīdzētu Ģimenes atbalsta centrā “Dzeguzīte” dzīvojošajiem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem. Latvijas un sabiedroto valstu karavīri aktīvi piedalās projektā, ziedojot naudu, apģērbu, apavus, sporta inventāru, rīkojot pasākumus. 2018. gada martā mūsu lūgumam atsaucās SIA "Citrus Solutions", kas "Dzeguzītē" veica apziņošanas sistēmas izbūvi. Šajā tikšanās reizē mēs vēlamies izglītot jauno paaudzi, radīt lielāku interesi par mūsu ikdienas darbu," pastāstīja Gaisa spēku virsseržante Vija Krūma.

"Dzeguzītes" audzēkņiem tas bija atkal satikšanās prieks ar cilvēkiem, kuri nesavtīgi palīdz un dara krāsaināku viņu ikdienu. Iršu pagasta pārvaldes vadītāja Lāsma Ruža-Riekstiņa teic: "Ir prieks, ka labie darbi turpinās! Mūsu "Dzeguzītei" ir laimējies ar atbalstītājiem! Šis pasākums to vēlreiz apliecina!"

Gaisa spēku kapelāns Ruslans Markēvičs, atklājot pasākumu, sacīja: "Bērni ir Dieva dāvana. Mums ar svētību vajag par viņiem rūpēties," uzsvēra kapelāns, kurš ilgstoši sadarbojas ar Latvijas bērnunamiem un piedalās bērnu vasaras nometņu rīkošanā. Pēc kopīgi nodziedātas valsts himnas bērni un jaunieši ar aizrautību piedalījās militārajās stafetēs, kas saistītas ar karavīru ikdienu: atmiņas pārbaude, labirints, purva taka, pārtikas ieguve, ekipējuma žāvēšana, granātu ripināšana.

"Mēs sargājam debesis, lai jūs varētu iet skolā un justies droši," jauniešiem atklāja Vija Krūma, kuras izsmeļošais stāstījums noteikti lika aizdomāties par to, cik svarīgu un atbildīgu darbu veic Gaisa spēku karavīri. Pasākuma laikā  klātesošie uzzināja, ka Gaisa spēki ir Nacionāli bruņoto spēku struktūrvienība, kas nodrošina valsts gaisa telpas kontroli un aizsardzību, nodrošina vienību kaujas un mobilizācijas gatavību, piedalās avārijas, ugunsdzēsības un glābšanas darbos un ārkārtējo situāciju izraisīto seku likvidēšanā, kā arī cilvēku un citu objektu meklēšanas un glābšanas darbos, veic gaisa transporta uzdevumus un sagatavo personālsastāvu dalībai starptautiskajās operācijās. Jāuzteic Gaisa spēku karavīri, kuri lieliski tika galā ar savu uzdevumu, pastāstot par sava darba specifiku, pretgaisa aizsardzības diviziona tehniku, ar ko ikdienā nodarbojas glābēji un ugunsdzēsēji.

Ar lielu interesi Iršu sākumskolas skolēni, Ģimenes atbalsta centra "Dzeguzīte" iemītnieki un ļoti daudzi vietējie iedzīvotāji, kā arī interesenti no kaimiņu pagastiem iepazina gan no Lielvārdes aviācijas bāzes atceļojušo Gaisa spēku militāro tehniku, gan NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas militāro tehniku no Ādažu militārās bāzes. Uzvilkt bruņuvesti vai uzkabes vesti, uzlaikot ugunsdzēsēja ķiveri vai glābēja ekipējumu – to vēlējās pamēģināt gan bērni, gan pieaugušie. Tāpat ikviens varēja nodegustēt sauso pārtiku, kuru karavīri lieto, piemēram, esot mežā. Pasākuma dalībniekiem bija vienreizēja iespēja ne tikai aplūkot, bet arī iesēsties pie stūres militārās policijas spāņu mašīnai vai paturēt rokās modernos pretgaisa aizsardzības ieročus, un, protams, nofotografēties kopā ar karavīriem. Iespējams, ka šīs tikšanās rezultātā kāds no jauniešiem nākotnē izvēlēsies apgūt militārista profesiju un dienēt Gaisa spēkos, kā to ir izdarījis bebrēnietis Raivis Jakubovičs, kur dalījās savā pieredzē un nodemonstrēja, kā darbojas pārnēsājamie zenītraķešu kompleksi "Stinger".

Pasākuma noslēgumā ikvienam labi garšoja uz ugunskura vārītā soļanka, un priecēja pasākuma rīkotāju viesmīlība.

"Mēs noteikti atkal atbrauksim ciemos!" – sacīja Gaisa spēku virsseržante Vija Krūma, jo dzimusī draudzība ar "Dzeguzīti" un Iršu pagastu rosina uz arvien jaunām iecerēm!

Sarmīte Rode,

Tūrisma un sabiedrisko attiecību nodaļa

Foto no Iršu pagasta pārvaldes arhīva

 

 

 

Pasākumu kalendārs
Kokneses novada vēstis

Jaunākās galerijas


back to top