Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/aktualitates1/bebros_atklaj_dabas_vides_estetikas_studiju
Drukas datums: 05:51:30 07.06.2020

Bebros atklāj Dabas vides estētikas studiju23.07.2014

18. jūlijā Vecbebru Profesionālās un vispārizglītojošās internātvidusskolas dienesta viesnīcas ēkas pirmajā stāvā atklāja Dabas vides estētikas studiju, kurā bērni apgūs krāsaino smilšu spēles, bet darbojoties silto smilšu kastē, stiprinās veselību, vairos prieku un labsajūtu. „Šī ir sestā šāda veida smilšu kaste Latvijā. Tā ir arī lielākā izmēru ziņā,” ar gandarījumu atzina Diāna Timofejeva, Dabas vides estētikas apvienības vadītāja, kura par savu izgudrojumu „Silto smilšu iekārta” 2012. gadā saņēma atzinību starptautiskajā izgudrojumu izstādē "Minox 2012”.

Katrs smilšu graudiņš mirdz savādāks

Ja tevī mājo ticība, kaut tik maza kā smilšu grauds, viss ir iespējams. Vēl pirms gada Vecbebru Profesionālās un vispārizglītojošās internātvidusskolas skolotāja Aija Rimša ar saviem spēkiem sarūpēto nelielo smilšu kasti aizrāva mazus un lielus ar smilšu animācijas spēlēm, tās pati apgūdama pašmācības ceļā. Bet sapnis par kaut ko lielāku, gruzdēja un nedeva mieru. Iepazīstoties ar Diānu Timofejevu, piedaloties viņas lekcijās, sirdī izlolotais sapnis šīs vasaras vidū piedzimis kā mazs bērniņš, kuram tagad jāpalīdz izaugt lielam.

„Katram mirklim, stundai

un dienai piemīt kas savs un neparasts.

Katrs smilšu graudiņš, katrs gliemežvāks

vētru un viļņu glaudīts

mirdz savādāks…”, pateicoties domubiedriem un savam kolektīvam, atklāšanas brīdī sacīja Aija Rimša, jaunatvērtās studijas vadītāja. Ar bērniem studijā strādās arī logopēde Sarmīte Dombrovska un psiholoģe Vēsma Bērziņa. „Dabas vides estētikas ideja Latvijā ir 21 gadu veca, viņa ir kā pārliecināta jauna sieviete, kura apzinās savu spēku. Priecājos, ka šī ideja ir izvēlējusies par savu sabiedroto arī Aiju! Tikpat ļoti es priecājos, ka mākslinieks Lauris Ālens ir radījis tik skaistu smilšu kasti, kāda vēl pie mums nav redzēta!” – atklāja Diāna Timofejeva. Viņa pateicās iestādes direktoram Jānim Bakmanim un vietniecei izglītības darbā Mudītei Auliņai par atsaucību un sapratni studijas atvēršanā, un skolas kolektīvam uzdāvināja savu 2003. gadā uzrakstīto grāmatu "Pasakas".

Ar mīlestību iekārtots katrs stūrītis

Idejas autore uzsvēra, ka tas ir nebijis gadījums, tikai pāris mēnešu laikā ir tapusi gaiša un mājīga vieta bērnu pilnvērtīgai attīstībai. „Šī gada februārī pirmo reizi tikos ar direktoru Jāni Bakmani un iepazīstināju ar Dabas vides estētikas idejas jēgu un studijas atvēršanas nozīmību,” klātesošajiem pastāstīja Diānas kundze. „Pēc apmēram četru stundu garās sarunas, teicu, ka man viss ir skaidrs – šādai studijai mūsu skolā jābūt! Saplānojām darbu grafiku un ķērāmies pie darīšanas!” – tālāko notikumu secību atklāja direktors Jānis Bakmanis. Pēc pamatīga telpu remonta divistabu dienesta dzīvoklis jau jūnija sākumā bija ieguvis jaunu veidolu. Gaišās sienas, koka mēbeles, šūpuļkrēsls, lina audums, smiltis krāsainās un siltās – viss sasaucoties kopā rada miera un siltuma sajūtu. „Ar mīlestību ir iekārtots katrs studijas stūrītis!” – sacīja atklāšanas pasākuma dalībnieki, sveicot Aiju, viņas īpašajā dienā. Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris jaunajām studijas telpām dāvāja sienas pulksteni ar Kokneses logo un novēlēja: „Mums ir vajadzīgi tādi cilvēki kā Aija, kuri ir apsēsti ar savu ideju un līdzi aizrauj pārējos!” Starp citiem daudzajiem labajiem vēlējumiem studijas izlolotājām, izskanēja arī PII „Bitīte” vadītājas Ilonas Vītolas teiktais: „ Laikā, kad atklāj modernas datorklases, man ir prieks, kad tiek atklāta vieta, kurā varam dabas pasauli sajust tikai ar sajūtām!”

Vissvarīgākais ir vesels bērns

„Silto smilšu nodarbības ir alternatīva medicīnai. Bērnu vecākiem saku: esmu mākslas skolotāja, ne ārste. Viņi man atbild: mums ir vienalga, lai tikai mūsu bērns kļūst vesels! 1998. gadā, kad sāku strādāt ar krāsainajām smiltīm, vienīgais, kas man noticēja bija pazīstamais ārsts, reanimotologs Pēteris Kļava. Viņš teica: „Izturi! Necīnies, bet izturi!” Daudz mācījos no profesora Andra Buiķa un filozofes Maijas Kūles atklāsmēm. Patiesībā tā ir visas Latvijas ideja. Es esmu tikai rakstvedis, es tikai pierakstu. Vissvarīgākais ir vesels bērns, tad arī es esmu laimīga!” – savu sūtību raksturoja Diāna Timofejeva. Par šo saulaino vasaras dienu un brīnišķīgajām emocijām atgādinās studijas atklāšanas pasākuma dalībnieku stikla traukā piepildītie krāsainie smilšu graudiņi, kas saplūstot kopā izveidoja visskaistāko krāsu varavīksni.

Top pirmā smilšu glezna

Vecākiem līdzi atnākušie mazie ķipari ar nepacietību gaidīja, kad varēs ar basām kājelēm ierausties silto smilšu kastē. Kā jauks pārsteigums tapa studijas pirmā smilšu glezna. Uz baltas papīra lapas ar līmi uzvilktās līnijas un līkloči iegulstot smiltīs pārvērtās par smilšainu jūras krastu ar brāzmojošiem viļņiem. Kamēr mazais Patriks un Karlīna Tīna izmēģināja jauno smilšu kasti, „Silto smilšu iekārtas” autore Diāna Timofejeva pastāstīja par tās darbību un atbildēja uz jautājumiem. Ideja par silto smilšu kasti dzimusi 2005. gadā, bet trīs gadus vēlāk radusies pirmā silto smilšu kaste Latvijā. Pirms ievietošanas kastē smiltis tiek īpaši apstrādātas un tās jāmaina ik pēc trīs - četriem mēnešiem. Šajā kastē ir trīs dažādu veidu smiltis - Skultes jūrmalas, kvarca smiltis no Bāles atradnes un smiltis, kas atvestas no Anīkšču atradnes Lietuvā. Bērniem allaž ir paticis spēlēties smiltīs, jo smilšu pozitīvā ietekme uz cilvēku ir zināma jau sen, taču Latvijas un līdzīgu platuma grādu valstīs to ir iespējams darīt tikai pāris mēnešus gadā.

Smiltis dziedina un ārstē

Uzsverot silto smilšu nodarbību nozīmību cilvēka veselības uzlabošanā, Diāna Timofejeva pastāstīja: „Silto smilšu iekārta, kas sastāv no kastes un siltumu nodrošinošas ierīces, ir izgudrojums, kas ļauj silto smilšu pieredzi izbaudīt neatkarīgi no gadalaika.Silto smilšu nodarbības sevī apvieno pasaulē pazīstamās siltumterapijas, sammoterapijas un dabas vides estētikas metodisko struktūru, kas nodrošina siltuma un smilšu pieskārienu efekta saņemšanu vieglā un vispārpieejamā formā.

Atrodoties siltajās smiltīs, bez piespiedu iejaukšanās, dabīgā veidā smilšu „kristāliņi” veic roku pirkstu, pēdu un visa ķermeņa dabīgu masāžu, sīkās muskulatūras stimulāciju. Labvēlīgi tiek ietekmēts balsta un kustību aparāts, imūnā sistēma un citi procesi, kas veicina organisma pašregulāciju. Kā rāda pieredze, impulsu plūsma, ko cilvēks saņem siltajās smiltīs, vienkārši un dabiski rada apstākļus, kuri spēj atmodināt organisma sistēmā mītošo senāko „arhitipisko” informāciju un visatbilstošākajā veidā dod spēku atjaunotnei. Silto smilšu nodarbības bērniem stiprina realitātes sajūtu, aktivizē taustes sajūtas, stimulē sīko motoriku, nomierina hiperaktīvus bērnus un aktivizē pasīvos,nostiprina un koriģē stāju,nosacītais klusuma laiks smilšu kastē, pilnveido bērna saskarsmes prasmes, attīsta dzirdi, pilnveido komunikācijas prasmes, atjauno saikni ar dabu, dod dziļu relaksācijas un brīvības sajūtu.” Lai ikviens studijas apmeklētājs, kurš baudījis silto smilšu pieskārienus, kļūst priecīgāks,spirgtāks un veselīgāks! Lai piepildās Diānas Timofejevas novēlējums: „Ja mēs padarīsim laimīgu kaut vienu cilvēku, esam dziedinājuši arī daļiņu sevis.”

Kokneses Novada Vēstis