Drukas resursa adrese: http://koknese.lv/aktualitates1/ar_krasniem_pasakumiem_aizvaditi_sama_modinasanas_svetki
Drukas datums: 20:36:50 11.07.2020

Ar krāšņiem pasākumiem aizvadīti Sama modināšanas svētki20.05.2019

Ar Sama modināšanas svētkiem Kokneses novadā atklāta jaunā tūrisma sezona. Svētku rīkotāji bija pasūtījuši brīnišķīgu laiku, lai 18. maijā visi ceļi vestu uz Koknesi! Dižo svētku gaviļnieku pamodināja jaunā Pērses ūdenskrituma atveida šalkoņa, elegantais Tvīda brauciens, priecīgā ņirboņa ziedošajā Kokneses parkā un svētku apmeklētāju lieliskais noskaņojums. Galvenais svētku varonis paviesojās arī moku kambarī Kokneses pilsdrupās un labprāt paskatījās amatierteātru festivāla "Pērses krasti" izrādes. Tik daudz notikumu varēja baudīt vienā dienā! Katru gadu Sama modināšanas svētki ir bijuši labi apmeklēti, bet šajā reizē, šķiet, tika sasniegts rekordliels apmeklētāju skaits.

Svētku rīts iesākās ar pavasara gadatirgu Parka un Blaumaņa ielās. No visdažādākajām Latvijas vietām, arī amatnieki no Lietuvas bija mērojuši ceļu uz Koknesi, lai būtu plašajā tirgotāju pulkā. 

Sama modināšanas svētkus varam dēvēt arī par Kokneses parka svētkiem, jo šajā dienā katrā parka stūrītī bija jūtama svētku rosība. Pie skulptūras "Mūžībai" sākās pirmā teātru saieta "Pērses krasti" izrāde. Brocēnu teātris aicināja skatītājus uz Ā.Alunāna iestudējumu "Seši mazi bundzinieki". Turpat laukumā pie skulptūras Kokneses tūrisma informācijas centra teltī tūristi varēja uzzināt noderīgu informāciju par tūrisma jaunumiem mūsu novadā.  Motoklubs "MC Brīvības Gari" iepazīstināja ar kluba aktivitātēm un gaidāmo moto un mūzikas pasākumu 13. jūlijā Krustpils estrādē "Moto Festivāls 2019", bet bērnus uz izklaidēm gaidīja Avārijas Brigādes parks.

 Pie strūklakas "Fauna galva" dzīvespriecīgu melodiju koncertā svētku svinētājus sveica vienmēr možie "Kokneses zēni", folkloras kopa "Urgas", kapela "Aizezeres muzikanti", Druvja Andriksona vokālās studijas audzēkņi, priecēja Kokneses Mūzikas skolas flautu kvartets un dziedātāji.

Kokneses parkā jau par iecienītu atpūtas vietu kļuvis Pērses ūdenskrituma atveids. Tūrisma sezonas atklāšanas dienā notika simboliska jaunā tūrisma objekta atklāšana, kas iesākās ar Kokneses Mūzikas skolas saksofona klases audzēkņu spēlēto "Ziedu valsi".  Vecākās paaudzes atmiņās joprojām šalc krāšņais Pērses ūdenskritums. Uz Seno Hanzas pilsētu Koknesi reiz plūda tūristu straumes, lai tikai redzētu un dzirdētu dziesmās apdziedāto Kokneses skaistumu. Pirms desmit gadiem ideju par ūdenskrituma atdzimšanu bija izlolojis nu jau mūžībā aizgājušais Kokneses novada saimnieks Viesturs Cīrulis un toreizējais domes izpilddirektors Jāzeps Baltmanis. Atklāšanas brīdī skanēja pateicības vārdi idejas autoriem un tās īstenotājiem.

Piemiņas vieta Pērses ūdenskritumam vienā no parka dīķiem izveidota, īstenojot Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projektu Nr. LLI-313 "Aizraujošais ceļojums muižu parkos četros gadalaikos", kuru sagatavoja Kokneses novada domes Attīstības nodaļa. Projekta vadītājai Ievai Rusiņai tas bija pirmais nozīmīgais projekts. Kokneses novada pašvaldībai sadarbībā ar būvfirmu SIA "VV Būvnieks" ir tapis visskaistākais atspulgs senatnes atmiņām un apliecinājums šodienai, ka mums ir svarīgi saglabāt to, kas reiz bijis dārgs un neaizmirstams daudzām paaudzēm. Svētku brīdi paldies tika sacīts SIA "VV Būvnieks" pārstāvjiem Vilnim Dancim un Valdim Biķerniekam.

Kokneses novada domes izpilddirektors Ilmārs Klaužs, atklājot Pērses ūdenskrituma atveidu, sacīja: "Mēs apzināmies savu bagāto vēsturi un vēlamies lai kā senāk uz Koknesi plūst tūristu straumes! Tas ir pirmais solis mūsu senatnes vēl dziļākai izpētei." Ar sajūsmas aplausiem tika sagaidīta svētku galvenā varoņa ierašanās. No ūdens šalkām un klātesošo gavilēm pamodināts, Sams kopā ar līnijdeju grupas "Kristāliņi" meitenēm laidās līksmā dejā. Ingas Ozoliņas vadīto līnijdeju grupu  mazo un lielo dejotāju priekšnesumus varēja vērot arī pie skulptūras "Mūžībai".

Tradicionālajā Tvīda braucienā šoreiz piedalījās 92 dalībnieki. Ceriņziediem rotāto senlaicīgo velosipēdu un košo tērpu parādi pa Kokneses ielām tāpat kā citus gadus vadīja sporta entuziasts un Tvīdam uzticīgais Artis Zvejnieks. Brauciena norisē viņam palīdzēja viena daiļa jaunkundze - Monta Skuja. Kā vienmēr pārsteidza Tvīda dalībnieku radošā izdoma, savos tērpus atklājot pagājušā gadsimta 20. – 30. gadu šarmu. Aug nākamā Tvīda paaudze, jo kopā ar vecākiem braucienā devās pavisam mazi ķipari.

Dūcot velosipēdu zvaniņiem un sagaidītāju gavilēm, krāšņais brauciens noslēdzās Kokneses viduslaiku pilsdrupu priekšpilī. Pēc kopīgas fotografēšanās sākās loterija, kurā piedalījās visi Tvīda braucēji. Kokneses tūrisma un informācijas centrs ar vietējo uzņēmēju, iestāžu un privāto ziedotāju atbalstu bija sarūpējis apmēram 60 dažādas balvas. Galveno svētku balvu no sporta preču veikala "Fans" laimēja koknesiete Solveiga Vikšere. Veiksmīgās lozes īpašniece pastāstīja, ka Tvīda braucienā piedalās no pirmsākumiem, bet loterijā nekad nebija veicies. Laimests ir bijis negaidīts, bet kā ilggadējai Tvīda braucējai godam pelnīts pārsteigums.

Grūts un atbildīgs pienākums bija uzticēts Tvīda žūrijai: Ingai Liopai, Benitai Peciņai, Dzintaram Višķeram, Kristapam Briedim un Montai Skujai, lai piešķirtu Tvīda suminājumus septiņās nominācijās. "Tvīda karalienes" un "Tvīda karaļa" titulu saņēma Marta un Ritvars Utāni – aizrautīgi Tvīda braucēji. Marta atklāja, ka šim pasākumam sākuši gatavoties jau laicīgi, meklējot īpašus aksesuārus. Viņu vienotais stils uz tandēma divriteņa tika atzinīgi novērtēts. Par "Tvīda ģimeni" žūrija izvēlējās saskaņotā stilā ieturēto Vingru ģimeni. Indulis un Gundega pastāstīja, ka ar savām meitiņām Paulu un Tīnu pirmo reizi bija nolēmuši piedalīties populārajā svētku braucienā. Pirmais Tvīda brauciens veiksmīgi iesācies, lai dotu iedvesmu  tajā piedalīties arī nākamgad! Ar ovācijām tika sveikts "Tvīda pāris" – Elīna un Lelde Māliņas. Par "Tvīda odziņu" kļuva elegantā Tatjana Zeica, bet titulu "Tvīda līdzbraucējs" ieguva Otto Bērziņš. Nominācijā "Tvīda oriģinālākais velosipēds"  uzvaras laurus plūca Kate Ozola.

Tvīda braucēji varēja baudīt gardo sama zupu, bet Tvīda nomināciju ieguvējiem kā vēl viena pārsteiguma balva bija ekskluzīvs šopavasar atvērtā moku pagraba apmeklējums. Atraktīvais un enerģiskais Pēteris Kirilovs, kurš pilsdrupās piedāvā viduslaiku aktivitātes:  loku šaušanu un cirvja mešanu, un ir pazīstams kā ilggadējs Tvīda brauciena dalībnieks, paplašinājis savu ampluā un kļuvis par moku kambara galveno "mocītāju". Pilsdrupu mūru nišā izbūvētais stilizētais moku kambaris izveidots, īstenojot Kokneses novada pašvaldības projektu "Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Daugavas ceļā". Pētera Kirilova stāstījums par metālmākslinieka Anta Brimerberga darinātajiem moku rīkiem un iespēja tos izmēģināt, aizved ceļojumā viduslaikos, kad spīdzināšana un nāves sods ir bijusi pavisam ikdienišķa parādība. Šajā dienā apmeklētāji izrādīja lielu interesi par jaunizveidoto moku kambari un labprāt iejutās sodāmo kārtā.

Visas dienas garumā pilsdrupās svētku apmeklētāji varēja izspēlēt lielformāta āra spēles "Senā Hanzas pilsēta Koknese", domino "Ražots Koknesē", salikt puzli "Kokneses viduslaiku pilsdrupas". Ļoti daudzi izmantoja iespēju vizināties ar kuģīšiem, priecājoties par Daugavas un Pērses gleznaino ainavu.

Arī Kokneses parkā no rīta līdz vēlai pēcpusdienai bērni izklaidējās piepūšamajās atrakcijās, apmeklēja sejiņu apgleznošanas darbnīcu, izmēģināja spēkus lāzerpeintbolā. Sporta cienītāji Kokneses sporta centra hallē vēroja Latvijas Poerliftinga federācijas 2019. gada atklāto čempionātu klasiskajā spēka trīscīņā uz atkārtojumu skaitu. 

Svētku vakarā labi apmeklēts Kokneses viduslaiku pilsdrupās bija Ivetas Baumanes un Roberta Pētersona romantisko dziesmu koncerts "Tuvu, tuvu". Savukārt Kokneses kultūras namā līdz vēlam vakaram skatītāji dzīvoja līdzi amatierteātru kolektīvu dāvātajam teātra mākslas brīnumam.

Lustīgu zaļumballi Sama modināšanas svētku svinētājiem spēlēja koknesiešu iecienītā grupa "Netīšām blice". 

Tūrisma sezona veiksmīgi ieskandināta ar krāšņiem svētku pasākumiem. Anita Šmite, Tūrisma un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, novēl mums visiem aizraujošiem notikumiem bagātu vasaru, baudot brīnišķīgu atpūtu Senajā Hanzas pilsētā Koknesē un Kokneses novadā!

 Sarmīte Rode

Anitas Šmites, Santas Mideres foto