Kokneses viduslaiku pilsdrupu apmeklētājiem jauni iespaidi, viesojoties Moku kambarī17.07.2020

Viesojoties Koknesē, Kokneses viduslaiku pilsdrupu apmeklētāju uzmanību piesaista ne vien skaistā pilsdrupu ainava ar Daugavas un Pērses sateci, kas iekļauta elektroniskajā Latvijas ainavu dārgumu krātuvē, bet arī pils pagalmā atklātais akas un vēsturiskā bruģa atsegums, kā arī izstādītais moku rīks sieksta, gar kuru taka ved uz ierīkoto Moku kambari pils pagrabstāvā.

Kādreizējās pils pagrabstāva līmenī kā atgādinājums par viduslaikiem un šī laika skarbo vēsturi ir iekārtotais stilizētais Moku kambaris. Ikviens šeit parādītais moku rīks liek novērtēt laiku, kurā pašlaik dzīvojam – esam brīvi, netiekam sodīti par sīkiem, vainas nepierādītiem pārkāpumiem. 

Bet tālajos viduslaikos spīdzināšana un nāves sods bijusi pavisam ikdienišķa parādība. Moku kambarī aplūkojams moku krēsls, stiepšanas galds, važas, ķēdes un būris. Mūsdienu cilvēkam ātrajā ikdienas skrējienā šī vieta liek apstāties, izrauties no modernās dzīves priekšrocībām un aizdomāties, ka daudzu šausmu spēļu elementi un norises viduslaikos bija dzīves realitāte.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (4)

Jāņa Bleses grāmata sāk jaunu ceļu pie lasītājiem

16.07.2020 19:00 kur : Kokneses tūrisma informācijas centrs

Vasaras vidū ceļu pie lasītājiem sāk Jāņa Bleses mūža darba "Koknese. Ar atskatu tālākā pagātnē" atkārtotais izdevums. Izdevniecība "Jumava" sadarbībā ar Kokneses novada pašvaldību piepildījusi daudzu koknesiešu izteikto vēlējumu par vērtīgā izdevuma atkārtotu izdošanu.

''Vasaras vakars un vīgriežu vāli smaržo pēc laimes pie Daugavas"- ar šo kapelas "Aizezeres muzikanti" Koknesei veltīto dziesmu 16. jūlija vakarā sākās grāmatas atvēršanas svētki Kokneses tūrisma informācijas centrā, kur gaidīti viesi bija Jāņa Bleses tuvinieki, izdevniecības "Jumavas" vadītājs Juris Visockis un Kokneses novada iedzīvotāji.

Mēs dzīvojam brīnišķīgā vietā, kur senatnes elpa pulsē Kokneses pils laukakmeņos un vienuviet satiekas divas upes. "Mūžs ieausts Koknesē – Latvijas sirdī" – domās bieži teic ne viens vien koknesietis, dzīvojot un veidojot savu stāstu vienā no skaistākajiem un kultūrvēsturiski interesantākajiem novadiem Latvijā. Savu stāstu par Koknesi pirms 22 gadiem mums uzdāvināja Jānis Blese – skolotājs, novadpētnieks, dzejnieks un sirdī koknesietis, kurš vienmēr ar lepnumu nesa savas dzimtas vārdu. Dzimis rīdzinieks, tomēr Dzimtenes izjūtā tik piederīgs Pērses un Daugavas krastiem.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (14)

Konkursam "Sakoptākais mežs" pieteikti 15 meža īpašumi17.07.2020

Ir noslēgusies pieteikšanās konkursam "Sakoptākais mežs". Šogad saņemti 15 pieteikumi, no kuriem lielākā daļa nākusi no Vidzemes un Kurzemes novadiem. Šobrīd žūrija ir uzsākusi pieteikumu izvērtēšanu, lai jau augustā dotos izvērtēt īpašumus klātienē.

 Kā stāsta Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, konkurss ir iespēja iepazīt arvien jaunus meža īpašniekus un viņu meža apsaimniekošanas prakses. "Konkursa "Sakoptākais mežs" dalībniekus vieno interese par meža apsaimniekošanu un vēlme savos īpašumos darboties pēc iespējas labāk. Katru dienu ir jāiegulda smags darbs meža apsaimniekošanā. Tikai tos apkopjot, mēs varam Latvijas mežus veidot tādus, kādus mēs tos redzam šobrīd. Šis konkurss ir viens no veidiem, kā pateikties saimniekiem par paveikto un parādīt labas saimniekošanas piemērus arī citiem," atzīst Arnis Muižnieks.

Kopumā 15 pieteikumi saņemti no Alūksnes, Limbažu, Kokneses, Kocēnu, Tukuma, Engures, Talsu, Kuldīgas, Jelgavas, Ozolnieku, Aizputes, Madonas un Vecpiebalgas novadiem.

printēt Lasīt visu ziņu

Kokneses jaunie vieglatlēti sezonas kulminācijā16.07.2020

Pavasarī negaidītā pasaules veselības krīze ir pagarinājusi 2020.gada vasaras vieglatlētikas sezonu un tikai vakar tika aizvadīts pirmais Latvijas jaunatnes čempionāts vieglatlētikā U14 vecuma grupai, kur piedalījās arī divi Kokneses pārstāvji. Savukārt nākamnedēļ paredzēts arī U16 grupas čempionāts, kuram Kokneses sportisti iesildījās ar startu Maxima kausā Ogrē.

Latvijas čempionātā vieglatlētikā U14 vecuma grupā 15.jūlijā Preiļos pārstāvēja divas jaunās sportistes. Marta Užule piedalījās šķēpa mešanā un augstlēkšanā, bet Kristija Rotkāja izgāja uz starta 2000m soļošanā. Marta tikai sogad sāka startēt U14 vecumposmā un šajā pat čempionātā varēs startēt arī nākamgad. Šķēpa mešanā Martai šoreiz starts neizdevās tik labi, kā bija cerēts un labākajā mēģinājumā Marta sasniedza 20.81 metru, kas deva 17.vietu. No sava personīgā rekorda sportiste atpalika gandrīz sešus metrus, bet marta ir apņēmības pilna savu sniegumu uzlabot nākamsezon. Krietni labāk veicās augstlēkšanā, kur tika sasniegts jauns personīgais rekords – 1.43 metri, kas kopsummā deva dalītu augsto 8.vietu no 34 dalībniecēm. Uzvarētājas rezultāts šajā disciplīnā bija arī dienas augstvērtīgākais rezultāts – Loreta Bērziņa no Rūjienas spēja pārlēkt 1.60 metru augstumā novietoto latiņu.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (2)

Svētki senioru klubiņā "Vālodzīte"16.07.2020

Iršu pagasta senioru klubiņa "Vālodzīte" darbībā uz kādu laiku savas korekcijas ieviesa koronavīruss aizliegdams klātienes pulcēšanos. Tomēr 14. jūlijā senioru tikšanās vietā – omulīgajā dzīvoklī valdīja liela rosība. Pamats kopā sanākšanas priekam – nenosvinētās vārda dienas un šūpuļa svētki teju pusgada garumā, bet īpašais iemesls – Lazdiņas kundzes godināšana skaistajā jubilejā. Vecāki meitai Ainai šūpuli kāra tālajā 1930. gadā.

Ainas kundze ir pazīstama kā daudzpusīga personība kas apveltīta ar ļoti lielu gribasspēku un māksliniecisku garu. Viņa ir zīmējusi portretus un gleznojusi, rakstījusi dzeju un dienasgrāmatā  pierakstījusi savas atziņas un domas par piedzīvoto un redzēto savā dzīves gājumā. Sirmajai kundzei ļoti patīk lasīt grāmatas. Raugoties no mana - bibliotekāra viedokļa, labs lasītājs ir neatsverama bibliotēkas vērtība. Šie vārdi ir attiecināmi arī uz Ainas kundzi.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (5)

Šāvējam Bērziņam bronza Latvijas čempionātā 16.07.2020

11. jūlijā Oksalis šautuvē, Rēzeknē norisinājās pirmais Latvijas čempionāts disciplīnā Automātiskais tranšejas stends un Latvijas kauss 2020 2. posms apaļajā stendā.

Trīspadsmit dalībnieku konkurencē veiksmīgi startēja un 3.vietu Automātiskajā tranšejas stendā izcīnīja koknesietis Normunds Bērziņš ar 21 punktu, ar 10 punktiem piekāpjoties 2. vietas ieguvējam Tālim Jurgenovsksim, bet par uzvarētāju šajā disciplīnā kļuva Atis Vēveris ar 32 punktiem.

printēt Lasīt visu ziņu

Jaunieši dāvina koncertu vecļaudīm16.07.2020

Projekta "PROTI un DARI" ietvaros jūlija vidū sirsnīga un iedvesmojoša brīvprātīgā darba aktivitāte bija jauniešu veidots koncerts pansionātos dzīvojošiem vecajiem cilvēkiem. Šoreiz sagadījies, ka projektā piedalās ļoti talantīgi jaunieši, kuri dejo tautas dejas, dzied koros, ansambļos, muzikālajās studijās. Tā kā ideja par koncertu nāca jūnija mēnesī, kad tiktu svinēta 80 gadu jubileja Mārim Čaklajam, tad izvēlējāmies priekšnesumu programmu veltīt dzejnieka daiļradei.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (24)

Projekta “PROTI un DARI” jaunieši brīvprātīgā darba aktivitātēs 16.07.2020

Sastādot projekta "PROTI un DARI" individuālo pasākumu programmas gandrīz katrā tiek iekļauta brīvprātīgā darba aktivitāte. To mērķis ir bagātināt jauniešu darba pieredzi, attīstīt vērtības kā empātija, līdzjūtība, uzlabotu prasmes organizēt, strādāt komandā, plānot laiku, prasmi dot, negaidot neko pretī, prezentācijas, komunikācijas, radošās prasmes.

Šogad projektā iesaistījās seši jaunieši, kuri jūnijā absolvēja Ilmāra Gaiša vidusskolu. Pirmajā kopīgajā sapulcē, pārrunājot jauniešu vēlmes, viņi izrādīja iniciatīvu doties uz dzīvnieku patversmi, kā arī izveidot koncerta programmu, ar kuru varētu doties uz pansionātiem, lai dažādotu veco laužu ikdienu, sniegtu prieku.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (11)

Emīls Mirošņiks izcīna uzvaru Lietuvā15.07.2020

Aizvadītajā nedēļas nogalē, 12.jūlijā Sungailiškiju autotrasē Lietuvā tika aizvadīts pirmais šīs sezonas posms Lietuvas autokrosa čempionātā, kopā pulcējot vairāk kā 40 dalībnieku. Lai gan dalībnieku sarakstā galvenokārt figurēja lietuviešu braucēji, starp tiem bija atrodami arī seši autosportisti no Latvijas, tostarp koknesietis Emīls Mirošņiks.

Mini bagiju klasē Mirošņiks visas dienas garumā demonstrēja lielisku sniegumu. Laika kontroles braucienā sportists uzrādīja ātrāko apļa laiku astoņu dalībnieku konkurencē, tāpat arī pirmās kvalifikācijas braucienā Emīls finišēja pirmais. Tehniska problēma negaidīti pārsteidza otrajā kvalifikācijas braucienā, kad pēdējā aplī vien 30 metrus pirms finiša karoga zaļais spēkrats apklusa, tādējādi zaudējot līderpozīciju un šo braucienu noslēdzot 8. vietā. Lai gan trešais kvalifikācijas brauciens sportistam bija jāsāk no pēdējās starta rindas, šajā braucienā Emīls ar lielisku sniegumu finišēja 1. vietā. Arī fināla braucienā Mirošņiks palika nepārspēts, izcīnot šīs sezonas pirmo uzvaru! 2.vieta lietuvietim Ažulam Dungveckim, bet 3.vieta Agnum Pilipavičum.

printēt Lasīt visu ziņu

Aicinām piedalīties Magazīnas kultūrvēsturiskajā izpētē!15.07.2020

Aicinām iesūtīt vēsturiskas bildes vai citus izziņas materiālus par Iršu muižas klēti (Magazīnu) un veco koka pagastnamu "Kļavas", Iršu pagastā, Kokneses novadā.

Jūsu iesniegtie materiāli palīdzēs vēsturisko faktu noskaidrošanai. Materiālus un foto pieņem Iršu pagasta bibliotēkā, e-pastā: grele@inbox.lv (var sūtīt arī pa pastu: Kokneses novada Iršu pagasta pārvalde, Kūlēni, Iršu pagasts, Kokneses novads, Latvija, LV-5108). 

Telefons sīkākai informācijai: 28695768, Dace Grele

printēt Lasīt visu ziņu
back to top