sleptasleptaslepta sleptasleptaslepta
Tekstu izmērs: small medium
2017. gada 30. maijs
Vārda dienas svin: Lolita, Vitolds
 

Griežas laika rats, saulīte ceļas arvien augstāk. Laikā, kad īsās ziemas dienas sāk stiepties garumā un laiks kļūst pavasarīgāks, latvieši svin Meteņus. Meteņi ir ienākuši arī mūsu skolā. Tie palīdzēs skolēniem iepazīt gadskārtu svētku būtību, ļaus radoši izspēlēt svētku norises, gūt jaunas iemaņas un zināšanas.

Tradicionāli Meteņiem ir paredzēta tikai viena svinību diena. Tomēr ar tiem saistītās izdarības sākās jau dienu iepriekš – Meteņu vakarā, bērni gatavoja Meteņmielastu – cepa pīrāgus, vārīja pupas, zirņus un darināja budēļu maskas. Šīs darbošanās ir saistītas ar Meteņu gaidīšanu. Meteņu svinības sākās ar vienu no svarīgākajām Meteņdienas tradīcijām - pārģērbšanos un maskošanos.

Uzvilkuši maskas, dziedādami, dejojami, budēļi sataisīja kārtīgu Meteņu troksni, lai aizbaidītu no skolas prom visus mošķus, visas pa ziemu sakrājušās nedienas, grūtumus, nogurumu, miegainību, slinkumu un visu, visu, kas traucētu ar abām kājām ielēkt priecīgajā pavasarī. Uh – cik tagad labi! Ļoti interesantas izvērtās Meteņdienas rotaļas, jautrības stafetes, kurās bērni mācījās sadarboties, saprasties un palīdzēt viens otram. Dzinām ar nūjām kurmjus, lai tie vasarā nenāktu un neizcilātu dārzus. Skrējām un lielījāmies, lielījāmies no visas sirds – un tas nemaz nebija tik vienkārši, lai būtu auglīga vasara, lai augtu gari lini, lai viss mums izdotos! Labai veselībai lēcām krusta skalus.

Metenim laikam patika, ka to daudzināja, jo dāsni pār budēļu galvām nolija konfekšu lietus. Pateicamies Meteņbērniem un pasākuma organizatoriem, kas mēģina iedzīvināt un saglabāt mūsu tautas tradīcijas, jo tie ir mūsu, latviešu, mūsu tautas svētki! Un neviens cits bez mums viņus nesvinēs! Neviens cits mūsu tradīcijas nespēs izprast un saglabāt tik labi, kā mēs to varam!

Kokneses internātpamatskolas – attīstības centra sociālo zinību skolotāja Daina Logina